H4

Dom Jednorodzinny
lokalizacja: Koszalin, ul. Morelowa
projekt: 1999

 

Obiekt zlokalizowany jest na stosunkowo dużej działce w małym zespole mieszkaniowym położonym w willowej dzielnicy Koszalina. Zaprojektowany dom jest pierwszym elementem zespołu mieszkaniowego składającego się z sześciu domów o podobnym charakterze skupionych wokół centralnej przestrzeni publicznej.

Ustawienie domu na działce dzieli ją na dwie strefy: publiczną od strony wejścia oraz prywatną od strony ogrodu, tak że budynek tworzy parawan oddzielający część publiczną od części prywatnej działki, co gwarantuje intymność założenia.Takie rozwiązanie przestrzenne zostało przeniesione do wnętrza budynku. Organizacja przestrzenna domu jednorodzinnego jest konsekwencją podzielenia go na dwie strefy funkcjonalne. Od strony wejścia zlokalizowano pomieszczenia pomocnicze zawierające na parterze hall wejściowy, kuchnię, spiżarnię, toaletę oraz przejście do garażu. Od strony ogrodu znalazły się pomieszczenia mieszkalne, gabinet, schody a także galeria na piętrze umożliwiająca kontakt piętra z pokojem dziennym oraz poprzez duże przeszklenie z ogrodem. Ta dwukondygnacyjna przestrzeń łączy obie kondygnacje zapewniając mieszkańcom możliwość komunikacji oraz kończy się przeszkloną fasadą ogrodu, który staje się w ten sposób integralną częścią wnętrza domu.

Dwukondygnacyjny budynek, niepodpiwniczony, zaprojektowano w konstrukcji ścienno-płytowej rezygnując całkowicie z artykułowania nadproży i podciągów. Wszystkie elementy konstrukcyjne mieszczą się w grubości stropu. Ściany zewnętrzne trójwarstwowe z cegłą licową na zewnątrz. Ściany wewnętrzne konstrukcyjne z cegły otynkowane a wewnętrzne działowe z płyt gipsowo-kartonowych.  Budynek wykończono cegłą klinkierową licowaną. Zewnętrzne wymiary domu zostały tak dobrane aby występowały tylko całe lub połówkowe moduły cegieł. Wszystkie okna zaprojektowano jako drewniane. Dwukondygnacyjną fasadę drewnianą od strony ogrodu zaprojektowano indywidualnie na podstawowym module okiennym

 

architekt:
piotr smierzewski, dariusz herman
status:
projekt koncepcyjny

Publikacje:
Dom otwarty, Top Dom 02/2002

One thought on “1999, H4”

Comments are closed.