Indywidualny? 

 

Dom indywidualny to możliwość najpełniejszego zrealizowania potrzeby posiadania własnego miejsca na ziemi. W odróżnieniu od domu gotowego jego powstawanie zaczyna się od rozmów z architektem o indywidualnych potrzebach przyszłych mieszkańców. Często zdarza się, że po kilku rozmowach z wrażliwym architektem wzrasta świadomość inwestora a jego oczekiwania co do przyszłego domu się zmieniają, na przykład jeśli chodzi o jego wielkość. Olbrzymie znaczenie ma w tej początkowej fazie także rozpoznanie „potrzeb” miejsca, w którym dom ma powstać.

Dom indywidualny, A3, widok domu od strony ogrodu, Projekt: ANALOG, 2017

Gotowa koncepcja domu powstaje w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. To najważniejsza faza dla przyszłego domu, ponieważ na tym etapie zapadają najistotniejsze decyzje projektowe dotyczące relacji przestrzennych domu. Nie należy się więc zbytnio spieszyć.

Projektowanie to przede wszystkim podejmowanie decyzji. Na etapie realizacji domu wątpliwości jest zawsze wiele. Decyzje trzeba podejmować do samego końca. Budując dom indywidualny mamy możliwość współpracy na tym etapie powstawania domu z autorem projektu.

Dom indywidualny, A3, wnętrze pokoju dziecinnego, Projekt: ANALOG, 2017

 

Gotowy?

 

Dom gotowy to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą szybko zrealizować swoje potrzeby posiadania własnego domu. Dom gotowy zaprojektowany w oparciu o prefabrykację może powstać nawet w kilka miesięcy.

Stoiska z czasopismami zalane są katalogami gotowych domów jednorodzinnych. Niezliczone już portale prezentują je na swoich stronach www. Wiele pracowni specjalizuje się od lat w tym temacie, a kilka z nich robi to naprawdę dobrze. Dlaczego i komu potrzebny jest więc kolejny dom gotowy?

Dom gotowy, AH35, lokalizacja w krajobrazie pomorskim, Projekt: ANALOG, 2020

W wielu miejscach naszego kraju powstają domy wybitne, część z nich zdobywa nie tylko krajowe nagrody. Dom indywidualny to ciągle jednak niewielki procent wszystkich budowanych w naszym kraju domów. Dlatego to właśnie domy typowe, a nie indywidualne w znacznej mierze determinują nasz krajobraz. Podnoszenie poziomu architektonicznego projektów domów typowych wpływa na jakość przestrzeni, którą zamieszkujemy dużo bardziej niż kolejny wybitny dom indywidualny. Powstały w pracowni ANALOG projekt niewielkiego domu AH35 jest próbą przeniesienia jakości architektury domów indywidualnych do architektury domów typowych.

Dom gotowy, AH35, Wnętrze w wersji bez ścianki kolankowej, Projekt: ANALOG, 2020