H5

Dom Jednorodzinny
lokalizacja: Nowe Bielice, k. Koszalina
projekt: 2002
realizacja: 01.04.2002-15.08.2002

 

Ten stosunkowo niewielki dom jednorodzinny zlokalizowano na obrzeżach miasta Koszalina, w nowo powstającej dzielnicy willowej. Różnorodność powstającej w tym miejscu zabudowy wraz z istniejącymi już budynkami mieszkalnymi tworzą chaotyczną w swym charakterze zabudowę.

Współpraca z inwestorem układała się szczególnie dobrze. Rozmowy o przyszłym domu przeplatane były wrażeniami inwestora z wystawy Rafaela Moneo, dyskusjami o współczesnej architekturze europejskiej, polskiej oraz … Koszalina. Duża wiedza inwestora o współczesnych trendach w architekturze pomogła w szybkim dojściu do koncepcji budynku. Życzeniem inwestora był budynek parterowy o ściśle zadanym programie i budżecie, którego czas realizacji skrócony byłby do minimum. 

Konsekwencją przyjętych założeń projektowych był budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, posadowiony na płycie żelbetowej. 

Brak jednoznacznych lini regulacyjnych wzdłuż ulicy pozwolił na odsunięcie budynku od drogi i wycofanie go w stronę wschodnią działki, pozostawiając część zachodnią niezabudowaną. Tu znajduje się strefa rekreacyjna działki odgrodzona z trzech stron wysokim żywopłotem (dawny sad). Wjazd i wejście na posesję zaprojektowano od strony północnej, wykorzystując istniejący podjazd. Na północ od budynku mieszkalnego znajduje się wiata na samochód zakończona boksem na narzędzia ogrodnicze. Układ funkcjonalny domu, wynikający z precyzyjnych wymogów inwestora, jest w swym charakterze raczej tradycyjny. Fasady budynku zaprojektowano całkowicie z kantówek drewnianych w układzie poziomym. Zaproponowana fasada z nielakierowanego drewna modrzewiowego reaguje na zmienne warunki pogodowe (słońce, deszcz) przez co prowadzi dialog z ogrodem, który również podlega cyklicznym, ciągłym przemianom. Zmienne czynniki atmosferyczne, pory roku jak i upływający czas dostarczają niezliczoną ilość tematów.

Budynek zrealizowała koszalińska firma zajmująca się na codzień produkcją tradycyjnych w swej formie domów gotowych w technologi drewnianej.

 

architekt:
HS99 Herman i Smierzewski, Koszalin
zespół projektowy:
mateusz polak, dariusz cyparski
foto:
HS99 (2002), Piotr Krajewski (2011)

Pow. Zabudowy: 121,0 m2
Pow. Użytkowa: 103,0 m2
Pow. Całkowita: 121,0 m2
Kubatura: 416,0 m3

Publikacje: 

1. Dom w Nowych Bielicach, Architektura 3/2003
2. Great Polish Villas, Foibos publishing, 2013

Wystawy: 

Great Polish Villas, Museum of Architecture, Wroclaw 2013

 

 

Update: 

29.10.2002

 

 

Realizacja

29.08.2002

 

 

24.07.2002

 

 

19.07.2002

 

 

10.07.2002

Wizyta u generalnego wykonawcy, czyli w koszalińskiej fabryce domów drewnianych Interhaus. Dostawa przeznaczonego na elewację domu modrzewia syberyjskiego właśnie dotarła do Koszalina. Dla projektantów to wyjątkowa chwila, w której materializuje się zewnętrzna percepcja domu.

 

 

 

03.07.2002

Podczas każdej inwestycji nadchodzi taki moment, gdy Inwestor zaczyna wątpić czy dobrze wybrał projektanta.

 

 

 

14.06.2002

Stan surowy otwarty zakończony. Prace nad płytą fundamentową zaczęto w pierwszym tygodniu kwietnia. Po ok. 10 tygodniach zakończono budowę elementów konstrukcyjnych domu.

 

 

 

 

Projekt  koncepcyjny: 

 

One thought on “2002, H5”

Comments are closed.