H3

Dom Jednorodzinny
lokalizacja: Koszalin, ul. Grabowa
projekt: 1998
realizacja: 1998-2008

 

Działka na której zaprojektowano ten dom jest wyjątkowa: stromy, południowy stok obramowany od północy lasem, od zachodu sadem z pięknym widokiem na zieloną, willową dzielnicę oraz centrum Koszalina. Teren pod zabudowę posiada różnicę poziomów wynoszącą ok. 6m, przebiegającą na osi północ-południe oraz graniczy bezpośrednio od strony północnej ze ścianą lasu. Budynek zlokalizowano w narożniku północno-wschodnim działki, równolegle do lini warstwic oraz ściany lasu.Budynek skomponowano z dwóch prostopadłych do siebie różnych pod względem formalnym i funkcjonalnym brył. Pierwszą, przenikającą się ze skarpą stanowi partia wejściowa wraz blokiem pomieszczeń pomocniczych. stanowi oparcie (obok ścian-filarów) dla bryły zasadniczej – unoszącego się nad gruntem wydłużonego prostopadłościanu kryjącego w sobie pomieszczenia stricte mieszkalne. Każda z tych części została odmiennie zorganizowana. Dolna reaguje na oś prostopadłą do warstwic, łączącą wejście na działkę z wejściem do budynku. Na górnej kondygnacji następuje odwrócenie układu o 90 stopni. Jednobiegowe schody, kończące się widokiem na panoramę miasta, spinają obie kondygnacje. Taka kompozycja pozwala na uniknięcie dużych niwelacji terenu, jak również nie stanowi zapory dla wód spływających ze wzgórza.Pomieszczenia mieszkalne zakomponowano na osi przebiegającej równolegle do warstwic oraz, ściany lasu. Taka lokalizacja daje pomieszczeniom mieszkalnym maksymalny kontakt  zarówno z panoramą miasta Koszalina jak i z graniczącą od północy ścianą lasu. Zgrupowanie pomieszczeń pomocniczych (łazienka, toaleta, pom. gospodarcze oraz kuchnia) w jednym wolno stojącym bloku funkcjonalnym pozwoliło na uwolnienie pozostałej części piętra dla celów czysto mieszkalnych. Blok ten zlokalizowano tak, aby wydzielał on strefę prywatną (dwie jednakowe sypialnie) od strefy reprezentacyjnej domu.

Wydłużony kształt górnej części budynku pozwolił na założenie tam jednoprzęsłowego układu konstrukcyjnego ścienno-płytowego. Świadomie zrezygnowano z artykułowania nadproży w oknach, aby umożliwić wstawienie okien od posadzki do stropu.

Budynek wykończono tynkiem w dwóch kolorach. Wykończenie dolnej kondygnacji tynkiem w kolorze szarym a górnej białym pozwala na formalne oddzielenie górnej kondygnacji mieszkalnej od kondygnacji wejściowej. Okna zaprojektowano na module podstawowym wnętrza 110 cm jako drewniane zlicowane ze ścianą zewnętrzną.  Posadzki w części mieszkalnej wykonano z parkietu przemysłowego w kolorze jasnego buku. Wewnętrzne ściany otynkowano i pomalowano na kolor biały. Drzwi wewnętrzne płytowe w kolorze jasnego buku z naświetlami a ościerznice montowane w grubości otworu drzwiowego, tak aby licowały ze ścianą.

 

architekt:
piotr smierzewski, dariusz herman
status:
zrealizowany

Publikacje:
Dom na cokole, Top Dom 2/2000

 

 

Budowa:

 

17.08.2005

Prace wykończeniowe przy instalacji elektrycznej oraz roboty stolarskie: montaż mebli w otwartej w stronę salonu kuchni, będącą częścią boksu kryjącego pomieszczenia pomocnicze domu.

 

 

18.05.2004

Stan domu po montażu stolarki okiennej. Po 6 latach od początku budowy udało uzyskać się stan surowy zamknięty budynku. Okna zamontowane zostały w warstwie ocieplenia i zlicowane z elewacją.

 

Studenci Politechniki Gdańskiej w trakcie inwentaryzacji wybranych fragmentów budynku. Pomiary stanu istniejącego to niezbędny element do opracowania rysunków warsztatowych, w tym wypadku  okładzin schodowych i balustrad.

 

 

09.2000

Stan obiektu tuż przed przerwą w realizacji budynku, która trwała od 2000 do 2004 roku.

 

 

 

 

Projekt koncepcyjny: 

 

 

 

 

One thought on “1998, H3”

Comments are closed.