H1

Dom Jednorodzinny
lokalizacja: Koszalin, Raduszka
projekt: 1996

 

Dom został zaprojektowany na działce w kształcie trapezu, o spadku około trzech metrów w stronę północną.To z tej strony znajduje się główny podjazd do budynku. Wejście do budynku zlokalizowano jednakże z przeciwnej strony. Mieszkańcy domu a także jego goście musza przejść wzdłuż budynku, oraz przeżyć jego długość.

Budynek składa się z prostego dwukondygnacyjnego, masywnego, prostopadłościanu, który leży na zatopionym częściowo w ziemi cokole piwnicznym. Masywna cześć budynku zawierająca wszystkie pomieszczenia mieszkalne została skontrastowana lekką, ażurowa konstrukcją balkonów i tarasów od strony zachodniej. Balkony zostały dodatkowo wyposażone w przesuwalne tafle drewniane, które przejmują funkcje wizualnej i przeciwsłonecznej. Dowolnie przesuwalne przyczyniają się do ciągle zmieniającego się wyglądu fasady zachodniej.Ten na pól transparentny pas balkonów jest elementem przejściowym miedzy introwertycznym wnętrzem masywnego budynku a terenami otwartymi ogrodu.

Parter budynku został zorganizowany wokół wolnostojącego bloku zawierającego pomieszczenia pomocnicze, takie jak toaleta, garderoba. Element ten oddziela kuchnie od części dziennej mieszkania, w sposób umożliwiający jednak dobrą dostępność do tych pomieszczeń. Geometryczny i funkcjonalny środek domu stanowi dwukondygnacyjna jadalnia, która otwiera się w stronę pokoju dziennego. 

 

architect:
piotr smierzewski, dariusz herman

Building Footprint: 138,7 m2
Net Floor Area: 271,7 m2
Gross Floor Area: 426,9 m2
Volume: 1126,2 m3

Publications:
1. Piotr Smierzewski, Architektura & Biznes 2/1997
2. Dom nad Stokiem, Top Dom, 02/2000

One thought on “1996, H1”

Comments are closed.